לקביעת פגישה : 050-4988998

עו"ד

ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

שם :  
טל':  
ייעוץ ראשוני ללא התחייבות


אגודות שיתופיות

אגודות שיתופיות - קיבוצים, מושבים ומגזר חקלאי פרטי

אגודה שיתופית היא למעשה סוג קואופרטיב, אגודה שיתופית הינה ישות משפטית עצמאית לחלוטין, אגודה שיתופית אינה מיועדת למטרת רווחיות לאגודה עצמה אלא לחבריה בלבד. יחד עם זאת קיימות היום אגודות רבות המתנהלות כחברה לכל דבר ועניין. אגודה שיתופית דואגת לרווחת החברים בה. החוק קובע כי כל חבר המונה לפחות שבעה אנשים הינו רשאי להתאגד כאגודה שיתופית, כעמותה, כשותפות או כחברה. חברי האגודה הם גם בעלייה של האגודה ובעלי הנכסים בה.

אגודה שיתופית מאגדת אנשים בעלי תכונה משותפת ומנהלת עבורם נושאים כלכליים על ידי פעולות משותפות, אגודות שיתופיות קיבוצים, מושבים, יישובים קהילתיים, חברות תחבורה ציבורית, אגודות שיתופיות לאספקת מים, אגודות צרכניות למיניהן, חברות יצרניות ועוד... ישנם מושבי עובדים שבהם הייצור מנוהל בנפרד, האגודה השיתופית מטפלת בשיווק התוצרת, וכן בעיבוד השטחים החקלאיים המשותפים לכל חברי המושב. בקיבוץ אשר בו ניהול הייצור ותהליך הייצור הם משותפים, השיתוף מתבצע גם בתחומי הייצור.

קיימים עו"ד המתמחים בתחום אגודות שיתופיות חקלאיות ומטפלים בנושאים הבאים:

ייצוג מלא של מושבים, אגודות שיתופיות וועדים מקומיים, באופן פעילותם השוטף. טיפול בכל ההליכים המשפטיים אשר בין האגודה שיתופית לחבריה. ייצוג בתביעות חוב לפי דיני האגודות שיתופיות. ייעוץ וייצוג מלא בפרויקטים של מושבים וקיבוצים.
ייצוג מלא בתביעות של מינהל מקרקעי ישראל כנגד אגודות שיתופיות ויחידים.

טיפול בנושאי הרחבות במושבים ובקיבוצים, הפרטה בקיבוצים, טיפול בשיוך דירות בקיבוצים. מכסות ייצור, מכסות מים וכן תביעות חוב של מים, טיפול וייצוג בהמרת מים שפירים במים מושבים. בגגות סולאריים, ייצוג בנים ממשיכים, מינוי בן ממשיך בנחלה מוגדרת וכן העברת זכויות לבן ממשיך.

טיפול בזכויות מקרקעין במושבים: מכירה ורכישה של נחלות, משקי עזר, בתים מקצועיים, מגרשים, בתים בהרחבת המושב.
ייצוג בתביעות של מדינת ישראל, תביעות של הועדה לתכנון ובניה כנגד אגודות שיתופיות ויחידים בכל נושאי תכנון ובניה הכוללים שימוש חורג, ובניה ללא היתר. מתן ייעוץ בהכשרת מבנים בנחלות לפעילות לא חקלאית.

תקנון אגודות שיתופיות

אגודה שיתופית חקלאית הינה המבנה המשפטי המקובל לכל הקיבוצים והמושבים.
האגודות שיתופיות נועדו במטרה לעודד טיפוח וחסכון, טיפוח עזרה ויחסי גומלין בין אנשים, אגודות שיתופיות נועדו להביא לשיפור בתנאי החיים ולטיפוח שיטות הייצור.

אגודה שיתופית בהחלט אינה ארגון פוליטי, היא אינה מועדון חברתי ואינה איגוד מקצועי. באגודה שיתופית דואגים קודם כל לכלכלת האגודה ולאחר מכן לחברים בה. בכל אגודה שיתופית ישנו תקנון אגודה שיתופית, מסמך יסודי לפיו פועלת האגודה, התקנון הינו חוזה בין האגודה לחברים בה, בתקנון קבוע שמה של האגודה, מטרות האגודה, סמכויות האגודה, הון האגודה ואופן השימוש ברווחיה, התקנון קובע את ההיקף של הזכויות והחובות של החברים בה, בתקנון נמצאים הקריטריונים לקבלה לאגודה וגם הליכי קבלת חברים בה, הליכי פקיעת החברות באגודה.

אגודה שיתופית קובעת בעצמה את הסדר וההוראות בתקנון על פי החוק, כאשר יש סתירה בין התקנון להוראות החוק, החוק קובע.

תקנון אגודה שיתופית

אגודה שיתופית הינה אישיות משפטית נפרדת בדומה לחברה בע"מ. ישנם מספר הבדלים בין חברה לאגודה במטרות של האגודה. הסמכות לקבל חברים הינה נתונה בידי הוועד, ניתן לערער על החלטתו על ידי אסיפה כללית כמו בחברה בע"מ.
תקנון אגודה שיתופית נועד לשאלות כמו מתי רשאי הוועד או האסיפה לדחות בקשה לחברות באגודה, מתי ניתן להפסיק את החברות באגודה ועוד... כאשר בסופו של דבר הסמכות הניתנת בכל נושאי האגודה על פיקוח, על פירוקים, על יישוב סכסוכים, על רישום ושינוי תקנונים ועוד... הוא רשם האגודות שיתופיות.

לפנייה לעו"ד מתמחה בתחום אגודות שיתופיות, בהכנת תקנון אגודה שיתופית ולשאלות נוספות מלאו פרטיכם למעלה באתר ועו"ד מתמחה לאגודות שיתופיות יחזור אליכם בהקדם. בהצלחה.
קידום אתרים
קידום אתרים בגוגל האמור באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי הניתן על ידי עו"ד כל הזכויות שמורות עורך דין אישי