לקביעת פגישה : 050-4988998

עו"ד

ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

שם :  
טל':  
ייעוץ ראשוני ללא התחייבות


חקירה במשטרה

חקירה משטרתית תעשה אך ורק בהתאם לחוק סדר דין פלילי - חקירת חשודים. לפי קביעת החוק חקירה משטרתית תתנהל בשפה המובנת לחשוד. חקירה משטרתית תתנהל בתחנת המשטרה, במקרים מסוימים ישנו צורך לקיים חקירה במשטרה במקום אחר לדוגמא: במקרה שמדובר בקטין או במקרים שיש בהם דחיפות מיידית לערוך חקירה משטרתית בזירת האירוע עצמה, מתוך חשש שבמקרה ולא תתבצע חקירה משטרתית באופן מידי, אז ההשלכות מכך עלולות לפגוע בכל הליכי החקירה והעמדה לדין לאחר מכן, התוצאה תהיה הפוכה ולא תתאפשר השגת עדויות וראיות המהותיות למידת האישום וזהות האשם בביצוע העבירה או העבירות.

חלה חובה על תיעוד קולי או חזותי בעת חקירה משטרתית של חשוד לאורך כל החקירה. אסור לפרסם את פרטי חקירה משטרתית ללא אישורו של בית המשפט, במקרה וחומר החקירה משטרתית פורסם ללא אישורו של בית המשפט - מדובר כאן בעבירה שעונשה הינה שנת מאסר. חקירה משטרתית שבמהלכה רואים החוקרים שהחשוד הנחקר עלול להפליל את עצמו ועלול להביא על עצמו אשם פלילי, יש לשמור על זכותו של החשוד בכדי להגן על עצמו מפני הפללה עצמית, יתרה מזאת קמה החובה על החוקרים להזהיר את החשוד מפני הפללה עצמית ולערוך לו חקירה באזהרה, שבה החשוד חותם על אישור ביצוע האזהרה.

מהם מטרותיה של חקירה משטרתית?

החקירה במשטרה מתבצעת על ידי שוטרים והיא מהווה כחלק מההליכים העוזרים למשטרה לשמור על החוק ועל הסדר ועל שלום הציבור. במהלך חקירה משטרתית יש לבחון, למצוא ולקבוע את העובדות ולגבות כמה שיותר עדויות ואסיפת ראיות. חקירה במשטרה הינה השלב הראשון לאחר שהוגשה תלונה במשטרה או לחילופין כאשר המשטרה עצמה חושדת שבוצעה או עלולה להתבצע עבירה פלילית כלשהי. לכן, המשטרה מיוזמתה מחליטה על פתיחת חקירה משטרתית בעניין זה.

חקירה משטרתית וזכויות החשוד:

האיזון בין חקירה משטרתית מכוח השמירה על החוק, הסדר ושלום הציבור לבין זכויות היסוד של החשוד/הנחקר השלב של חקירה במשטרה מהווה את הבסיס לכל ההליך המשפטי שיתפתח בהמשך, לכן יש לערוך חקירה משטרתית תוך הקפדה רבה על זכויות החשודים במהלך החקירה ובמהלך מעצרם. בשנים האחרונות, התקיימו מספר הליכים של משפט חוזר שבסופו של דבר הנאשמים זוכו במשפט עקב מחדלים של חקירה משטרתית. מכיוון שההליך הפלילי עוסק בדיני נפשות, יש להחמיר ולעשות הכל על מנת שלא יורשע חף מפשע. לכן, חקירה משטרתית מאגדת בתוכה כוח רב ועצום לעניין קביעת הכיוון אשר אליו תנשב הרוח בבית המשפט, ומתוך כיוון זה למעשה יקבע גורלו של הנאשם.

מהן התוצאות שיכולות להיות לאחר חקירה משטרתית?

• נאספו ראיות המספיקות להעמדת החשוד לדין, והתיק עושה את דרכו אל רשויות התביעה שתבחן את התיק ואת סיכויו המשפטיים.
• סגירת התיק על ידי חוקרי המשטרה מפאת חוסר ראיות מספיקות לכדי הגשת תביעה בעניין.
• התיק נסגר מחוסר עניין לציבור בהתאם להחלטתו של היועץ המשפטי לממשלה או מי שהוסמך לקבל החלטה זו.
• החקירה לא הצליחה לגלות את העבריין.
• מהחקירה לא עולה כי קיים אשם פלילי.
• חלה על העבירה/ העבירות חוק התיישנות.
• עבירה קלה יחסית וגורמי המשטרה הוסמכו לטפל בה במסגרת המשטרה, ואין צורך בהעברת התיק לידי תביעה.
• כאשר החקירה במשטרה העלתה סבירות רבה וגבוהה מאוד שהחשוד נאשם בביצוע העבירה, אך החשוד נפטר, במקרים אלו תופסק החקירה מכיוון שהמנוח הינו העבריין אשר היה אמור להימצא אשם בביצוע העבירה.
• במקרים של איתור נעדרים, חקירה משטרתית תסתיים ברגע איתורם/ מציאתם. חקירה משטרתית שנסגרה בעבר יכולה להיפתח שוב אם חל שינוי נסיבות מהותי כגון: גילו ראיה חדשה ומהותית, הופעת עד חדש השופך אור שונה על החקירה או שינוי מדיניות.

אם אתם נחקרים במשטרה או זומנתם לחקירה משטרתית כדאי לפנות לעו"ד פלילי בכדי להגן על זכויותיכם בחוק. מלא פרטים בלשונית למעלה באתר ועו"ד פלילי יחזור אליכם בהקדם. בהצלחה בעת חקירה במשטרה.
קידום אתרים
קידום אתרים בגוגל האמור באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי הניתן על ידי עו"ד כל הזכויות שמורות עורך דין אישי