לקביעת פגישה : 050-4988998

עו"ד

ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

שם :  
טל':  
ייעוץ ראשוני ללא התחייבות


פיטורין בהריון

פיטורין בהריון ועבודה הינה אחת מהקטגוריות הרבות אשר כלולות במסגרת הקבוצה המוגנת מבחינת חוקי המדינה מפני הפליה פסולה . עיקרון השוויון נתפס כעקרון יסוד חוקתי ובהתאם להתעוררות בעולם כולו בעניין הפעילות למתן הזדמנות שווה לכל שכבות האוכלוסייה באשר הן, ישנה מגמה ברורה והיא לנסות ולצמצם כמה שיותר את המקרים בהם המעבידים עלולים להשתמש בכוחם בכדי לנצל את מעמדם החלש של עובדיו לטובת מינוף העסק שלהם.

פיטורין בהריון = הפליה אסורה לפי חוק, חוקי שיווין ועבודה:

• חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, חוקק בשנת תשמ"ח-1988.
• חוק שיווי זכויות האישה, חוקק בשנת תשי"א-1951.
• חוק שכר שווה לעובדת ולעובד, חוקק בשנת תשנ"ו-1996.
• חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, חוקק בשנת תשנ"ח-1998.
• חוק גיל פרישה, חוקק בשנת תשס"ד -2004.

הבסיס לחוקים אלו הינו להגן על הזכויות המגיעות לקבוצות אוכלוסייה שונות, אשר בשל השוני שלהם או מגבלותיהם, לדוגמא: קשיי שפה, אי מודעות לזכויות הקבועות בחוק, גיל מבוגר, נטייה מינית או בעובדה כי מדובר באישה נשואה או בהריון או עם ילדים.

המאבק בין נשים לגברים הינו מאבק אשר היה וקיים מאז ומתמיד. האישה נתפסה בעבר כחלשה וכמי שאמורה לגדל את ילדיה בבית ואילו הגבר נתפס כמי שמביא לביתו את הפרנסה ויכול לבצע כל סוג של עבודה משום שהוא חזק יותר מבחינה פיזית גופנית. יתרה מזאת, בעבר ובתרבויות מסוימות עד היום, נשים אפילו לא מעיזות להעלות בדעתן את האפשרות לצאת לעבודה כי אחרת הן היו נענשות במסגרת המשפחה שלהן והסביבה בה הם חיות. כיום, ברור לכולם שהתפיסה הישנה השתנתה מן הקצה אל הקצה.

היום ניתן לראות כיצד נשים מתקבלות לתפקידים בכירים ביותר, תפקידים מורכבים ומאתגרים בכל תחומי החברה וגם נטילת תפקידים פוליטיים כחברות כנסת. חדירה לתוך העולם העסקי כנשות עסקים מוערכות וחריפות, שילובן בשב"ס ועוד... עקב שילובן הברור והמעמיק בעולם העבודה, לא ניתן להתעלם מן העובדה כי הנשים הן אלו אשר נכנסות להריון, יולדות ונשארות להתמודד לבדן עם ההנקה, ההתאוששות מהלידה, ההורות והשילוב ביניהם לבין המעבידים והדרישות שלהם.

אישה הנשואה ללא ילדים או אישה הנשואה עם ילדים או אישה הנמצאת בהריון ניצבת בקושי גדול הרבה יותר מאשר אישה רווקה וחופשייה שתוכל לתת שעות עבודה נוספות ללא בחילות, ללא הקאות או תורים דחופים לרופא הילדים או הגניקולוג המקשים על המעביד יותר. המעביד מבחינתו רוצה לראות עבודה שוטפת ומניבה תוצאות לעסק שלו והרבה פעמים הוא יעדיף את הרווקה ולא מהסיבה שהוא לא מבין אלא מכיוון שהוא אינו רוצה להיות מוגבל מבחינת זמינות העובדים וכדומה, לכן הוא פוסל מראש את האישה הנשואה בעלת הילדים או נמצאת בשלבי הריון, מכיוון שהוא יודע כי אינו יכול להמציא לעובדת פיטורין בהריון.

לפי האינטרסים האישיים של המעביד, כל אישה שרוצה לפתח קריירה בנוסף לתא המשפחתי יהיה לה קשה מאוד להתקבל לעבודה, החוקים בדיני העבודה באים במטרה לצמצם ככול הניתן או לפחות לאזן בין האינטרס האישי לשמירה על העסק לבין זכויותיהן של הנשים ולאפשר להן לשלב את ההיריון בעבודה.

החוק למעשה מנסה לשלב בין הריון ועבודה להשתדל להגן על נשים בהריון בדרכים שונות, כאשר לאישה בהריון ישנה האפשרות לצאת אל כל הבדיקות הנדרשות כשהן באמצע יום עבודה, אישה בהריון, חל איסור לפטר אותה לפטר אישה רק מפני שנודע למעסיק כי היא בהריון, אישה בהריון התחלתי אינה חייבת להודיע למעביד על הריונה, אישה אשר עבדה למעלה מחצי שנה במקום העבודה, תהיה זכאית לשלושה חודשי חופשת לידה בתשלום, ולאחר הלידה כאשר היא חוזרת לעבודתה יש התחשבות מבחינת השעות שלה בעבודה, לדוגמא מגיע לה שעת הנקה ועוד...

כאשר מדובר על הריון ועבודה במסגרת שירות המדינה ישנו יותר פיקוח וחובה לעמוד בכללים, למרות שגם שם נתקלות נשים רבות בבעיות דומות. עיקר העמידה בתנאים במסגרת הריון ועבודה היא בעבודות בסקטור הפרטי. לדוגמא: למרות האיסור החל על מעבידים לשאול שאלות פרטיות ופולשניות מידי בעת עריכת ראיון עבודה, לא פעם ניתן לשמוע על שאלות מביכות שמרואיינות נשאלו בהקשר להריון ופירטו בפניהן מדוע הן לא תוכלנה להתקבל לעבודה אם יש בכוונתן להרחיב את התא המשפחתי שלהן בשנים הקרובות. כמו כן , המעביד מתעניין אם יש לאישה ילדים ואם כן הוא שוקל זאת בכובד רב כאשר ברור לכולם שברוב המקרים פרטים אלו הינם לטובת הרווקה בלבד.

בזכויות המוקנות לפי חוק לאישה בהריון ניתן לפגוע בקלות יתרה יש לציין כי המחוקק מודע לבעיה הנוצרת מהמצב בו הנשים רוצות לצאת לעבוד, למרות מגבלת ההיריון, הן רוצות להוכיח שהספק עבודתן המקצועית היא באותו משקל של אישה שאינה בהריון, הוא מבין גם את החשש של המעביד לתפוקת העסק והצלחתו ואת ההבנה שאסור לו לתת פיטורין בהריון.

חל איסור מוחלט על המעביד להוציא לעובדת פיטורין בהריון

אישה בהריון אסור לפטר. הריון זה לא מחלה, נשים בהריון הוכיחו כי הן יכולות לעבוד בהריון ובאותה מתכונת. כמובן שלאישה בהריון יש דרישות יותר מאשר לאישה רווקה, אם ברצונה לבנות תא משפחתי אין זו נסיבה מספקת לפגיעה בזכותה לצאת לעבוד. אם הודיעו לך על פיטורין בהריון עלייך לפנות לעו"ד דיני עבודה העוסק בתחום פיטורין בהריון, הוא יסביר לך את כל זכויותייך המגיעות לך לפי חוק. אם פנית לעבודה ולא קיבלו אותך מחמת היותך אישה בעלת משפחה כדאי שתדעי את הזכויות המגיעות לך לפי חוק ע"י עו"ד דיני עבודה.

פני עוד היום ע"י מילוי פרטים בלשונית למעלה באתר ועו"ד מוסמך פיטורין בהריון יחזור אלייך בהקדם. בהצלחה בהשגת מטרותייך לשוויון זכויות.
קידום אתרים
קידום אתרים בגוגל האמור באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי הניתן על ידי עו"ד כל הזכויות שמורות עורך דין אישי