לקביעת פגישה : 050-4988998

עו"ד

ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

שם :  
טל':  
ייעוץ ראשוני ללא התחייבות


פסילת רשיון נהיגה

פסילת רישיון נהיגה או שלילת רישיון נהיגה הינה מניעת הסכנה לשלום הציבור לפי פרשנות בית המשפט. ישנו סעיף בחוק לפקודת התעבורה האומר כי תחילה נמצאת הסמכות לשלילת / פסילת רישיון נהיגה בידי קצין משטרה בדרגת מפקח ומעלה. אם וכאשר מדובר באירוע אשר בו אדם נהרג או נחבל או ניזוק רכוש, רשאי קצין המשטרה לבקש כי הנהג יתלווה אליו לתחנה או לקחת ממנו את הרישיון נהיגה ולזמן אותו תוך 3 ימים על מנת לקבוע בעניין שלילת / פסילת רישיון נהיגה.

במקרה ולקצין המשטרה יש יסוד להניח כי יוגש כתב אישום כנגד הנהג בגין קרות התאונה הקצין ינהג כלהלן: 1. במקרה ומדובר בעבירה שגרמה לתאונת דרכים אשר בה נהרג אדם, יקבע פסילת רישיון נהיגה ל- 90 ימים. 2. במקרה ומדובר בעבירה שגרמה לתאונת דרכים אשר בה נחבל אדם או ניזוק רכוש - יקבע פסילת רישיון נהיגה ל- 60 ימים. 3. במקרה ומדובר בעבירות אחרות המפורטות בתוספת הרביעית, יקבע פסילת רישיון נהיגה ל- 30 ימים.

פסילת רישיון נהיגה לאחר שקרתה התאונה הינה למעשה סוג של עונש לפני העמדה לדין, אך בשל עובדת חשיבות ביטחון הציבור בדרכים ובאופן חזקת המסוכנות של הנהג הפוגע, הוסמך קצין המשטרה לאשר פסילת רישיון נהיגה לפני הגשת כתב האישום.

לאחר הגשת כתב אישום, במקרה בו העבירה גרמה לתאונת דרכים שבה נהרג אדם, סמכות פסילת רישיון נהיגה עוברת אל בית המשפט. עד לתיקון האחרון מתשס"א בפקודת התעבורה, התשכ"א-1961 היה מוטל נטל השכנוע על כתפי התביעה להוכיח בפני בית המשפט מדוע בנסיבות האמורות יש לשלול את רישיון הנהג הפוגע עד תום ההליכים המשפטיים בעניינו אולם, לאחר התיקון ובהתאם לעלייה במספר רב של תאונות הדרכים הקטלניות ובהתאם ליציאה למלחמה כנגד הנהגים אשר אינם נוהגים לפי כללי הבטיחות ובכך מסכנים את עצמם, את הנהגים האחרים שבדרך ואת הולכי הרגל.

במקרים בהם כתוצאה מתאונת הדרכים הקורבן נפטר, רישיונו של הנהג נשלל אוטומטית ונטל ההוכחה כי לא מדובר באדם המהווה סכנה לשלום הציבור ולכן שלילת הרישיון אינה מוצדקת מועבר אל כתפי הנאשם. יחד עם זאת, המחוקק השאיר פתח צר לבית המשפט על מנת לקבוע כי בנסיבות ומקרים מיוחדים ראוי יהיה שלא תתקיים פסילת/ שלילת רישיון נהיגה. ההוכחה בדבר קיום הנסיבות המיוחדות שמצדיקות את אי פסילת/ שלילת רישיון נהיגה הינה עבודה משפטית קשה ומורכבת מאוד שכן, החוק אינו הולך לקראת עורכי הדין של הנאשם העומד לדין עקב עבירות התעבורה עליהן עבר כעת ואף 10 שנים אחורה.

בבוא בית המשפט לתת את ההחלטה הטובה ביותר שתאזן ככל הניתן בין זכויות הנאשם לבין אינטרס ההגנה על ביטחון הציבור בדרכים, בוחן לעומק את מידת הפגיעה בנהג הפוגע ואת השלכותיה של פגיעה זו במשפחתו. לדוגמא: כאשר לנהג עובר העבירה רישיונו מהווה מקור פרנסה יחידי במשפחה מרובת נפשות וקשת יום שמתקשה לעמוד בכל תשלומיה החודשיים, תהיה השפעה על קביעת פסילת רישיון נהיגה.

הסיבות לאי פסילת רישיון נהיגה

כמו כן יבחנו בדקדקנות רבה ע"י בית המשפט מקרים בהם רישיון הנהיגה חייב להישאר בידי הנהג עקב תפקידו או נחיצותו לחיי היום יום ואשר יתכן כי חייו של אדם אחר תלויים באותו רישיון נהיגה ואין כל דרך אחרת למנוע את הפגיעה בו למעט אי פסילת רישיון נהיגה.

מקרים אלו אינם רבים, וברור שמגמת המחוקק הינה למנוע את הזילות בחוקי התנועה, המגמה היא למנוע את הפרתם ובכך לצמצם את מספר תאונות הדרכים ואת מספר מקרי המוות של נהגים אחרים והולכי רגל או פציעתם כתוצאה מנהיגה שאינה מבוקרת. אך ישנם מקרים בהם אין מדובר בנהגים פורעי חוק סדרתיים אלא בנהגים שאכן כתוצאה משנייה אחת של אי תשומת לב גרמה לתאונה קשה ולעיתים אף קטלנית. ברור, ששנייה זו הינה הקריטית ביותר מבחינת הקורבן אולם הפסיקה והספרות המשפטית סברו לא פעם כי אין זה הוגן להעניש ענישה כבדה על אי תשומת הלב הרגעית כזו, כמובן שיש לבחון לעומק כל מקרה לגופו.

במקרים הנ"ל ובמקרים דומים אחרים ישנה חשיבות גדולה לעבר התעברותי של הנהג הפוגע, כאשר מדובר בנהג שצבר בעברו עבירות תעבורה חמורות כגון: עבירות נסיעת מהירות, עבירות נהיגה בשכרות או תוך שימוש בסמים, וכן עבירות דיבור בפלאפון בזמן נהיגה ללא דיבורית (אי שימוש בדיבורית מסכנת את כלל הציבור בדרכים משום שההתעסקות במכשיר גורמת לחוסר תשומת לב לנעשה בכביש בזמן נהיגה), למעשה מדובר בנהג בעל חזקת מסוכנות גבוה אשר מוכיח כי נהיגתו אינה מבוקרת ובהתאם לכללי בטיחות בחוק ובתקנות ולכך יש הצדקה כי תתקיים בעניינו שלילת / פסילת רישיון נהיגה.

לעומת זאת, במקרים בהם מדובר בנהג שצבר רק עבירות מנהלתיות, כלומר עבירות של קנסות ודוחות אי חגירת חגורה, חנייה בחניית נכים, חניות באדום לבן או חניות בכחול לבן ללא תשלום כנדרש וכדומה. כל עוד לא מדובר בעבירות חמורות ובנהג אשר הרישיון כבר נשלל ממנו מספר פעמים בעבר בשל עבירות תנועה, ישנו סיכוי גדול כי בית המשפט ילך לקראתו ויבחן את מידת האשם והעונש מנקודת מבט אשר מקלה יותר.

יובהר, כי לא ניתן לקיים מערכת משפטית ומערכת אכיפת חוק תקינה אם בית המשפט יקל מידי או יפטור לחלוטין גם נהגים שיש להם מידת אשם בתאונה כלשהי, אך הם אינם מסוג הנהגים פורעי החוק על דרך קבע. לכן, אם בית המשפט ימצא לנכון להטיל עונש על הנהג הוא ישתדל ככל הניתן לעשות זאת באופן מידתי.

אם אתם לפני שלילת רישיון נהיגה, אם נהגתם ברשלנות, אם הייתם מעורבים בפגיעת תאונת דרכים ורישיונכם בסכנה פנו מייד לעו"ד שיגן על זכויותיכם. לפנייה לעו"ד פלילי המתמחה בתחום שלילת רישיון נהיגה מלאו פרטים בלשונית למעלה באתר ועו"ד מוסמך יחזור אליכם בהקדם.
קידום אתרים
קידום אתרים בגוגל האמור באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי הניתן על ידי עו"ד כל הזכויות שמורות עורך דין אישי