לקביעת פגישה : 050-4988998

עו"ד

ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

שם :  
טל':  
ייעוץ ראשוני ללא התחייבות


תביעת מזונות האישה

בהתאם לדין העברי הדתי וקביעת החוק: האישה זכאית לקבלת מזונות כל עוד היא גרה ביחד עם בעלה באותו הבית.
כל עוד בני הזוג נשואים מחויב הבעל על פי דין תורה לדאוג לכלכלתה של האישה ולרווחתה לאורך שנות הנישואים. כמו כן, הבעל מחויב להעניק לאשתו את רמת החיים אליה הורגלה בבית הוריה, ואם הגיעה האישה ממצב כלכלי הנמוך ממצבו הכלכלי של הבעל הוא מחויב לתת לה את רמת החיים הגבוהה שלו כפי שנקבע על ידי הדין הדתי "עולה עמו ואינה יורדת".
תביעת מזונות לאישה אינה תקפה לאחר גירושין, לא ניתן לתבוע מזונות אלו באופן רטרואקטיבי.

תביעת מזונות לאחר גירושין:

• תביעות בענייני מזונות וכלכלה כמו תביעת מזונות אישה במהלך קשר הנישואין ועדיין קיים קשר של נישואין.
תביעת מזונות לילדים. תביעות בענייני גירושין תוכרענה על פי הדין האישי החל על הצדדים.

מהי סמכות ייחודית וסמכות מקבילה לתביעת מזונות?

מזונות האישה הינו אחד המקרים בהם הסמכות לדון בעניין נתונה לשתי ערכאות שיפוט שונות. במקרה של תביעת מזונות אישה על פי הדין הסמכות השיפוטית נתונה הן לבית המשפט לענייני משפחה לפי סעיפי חוק בית המשפט לענייני משפחה. ולסמכותו של בית הדין הרבני - במידה והאישה בחרה להגיש תביעה ע"י עו"ד מזונות לבית הדין הרבני את תביעת מזונות בהתאם לסעיף 4 בחוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין), אולם יודגש באופן חד משמעי כי הקביעה לאיזו ערכאה שיפוטית יש לתת את הסמכות לדון בעניין מזונות אישה מצויה.

יש בידי האישה הרשות להחליט מרצונה החופשי לאיזו ערכאה לפנות. כאשר האישה מחליטה להגיש בקשה לתביעת גירושין בבית הדין הרבני היא למעשה מקנה לבית הדין הרבני סמכות ייחודית לדון באותו עניין אשר אותו היא כרכה לתביעת הגירושין. הענקת סמכות ייחודית לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה, משמעה כי לא יוכל אף אחד מהצדדים לפנות לערכאה מקבילה לאור עיקרון הכיבוד ההדדי בין הערכאות המשפטיות השונות וכלל הסמכות הנמשכת לפיו אין לקיים הליכים זהים באותו עניין בבית משפט אזרחי ובבית דין דתי. כלומר, אם ערכאה אחת דנה ופסקה בעניין המזונות ערכאה מקבילה אינה יכולה לדון באותו עניין.

כריכת מזונות האישה לתביעת הגירושין:

עניין מזונות האישה אינו כרוך "מעצם טיבו וטבעו" בתביעת הגירושין ולפיכך, כדי שבית הדין הרבני יוסמך לדון בתביעת מזונות האישה במסגרת תביעת הגירושין, יש לכרוך את העניין של מזונות במפורש ובאופן מפורט בתביעת גירושין.

התנאים לכריכה כדין הינם:
• תביעת הגירושין הינה תביעה כנה: זאת אומרת שהאישה באמת רוצה להתגרש ולהגיש את תביעת הגירושין לבית הדין הרבני, והבעל לא ניסה למנוע ממנה לפנות לבית המשפט לענייני משפחה.

• הכריכה נעשתה כדין- אם לא הוצבו לאישה תנאים שאם היא לא תעמוד בהם יהיה עליה לכרוך את הנושא של מזונות בגט.

• הכריכה הינה כריכה כנה- האישה מתוך רצון אמיתי בחרה שבית הדין הרבני ידון ויכריע בעניין שלפניו.

ישנם מקרים בהם האישה לא תוכל לקבל מזונות מבעלה וזאת אם התקיימו העילות שנקבעו בדין העברי:
• אם האישה בגדה בבעלה.

• אם האישה אינה מוכנה לקיים יחסי אישות עם בעלה (יחסי מין).

• אם האישה מתנכרת לבעלה ומכפישה את שמו.

• אם האישה עוזבת את הבית בלי סיבה הנראית לעין (כגון אלימות פיזית ונפשית במשפחה) אישה זו יכולה להיחשב כמורדת ולהפסיד את מזונותיה.

בעל אשר הינו סרבן גט:

כאשר הבעל מסרב להעניק לאשתו גט, ומחליט להשאיר אותה כבולה אליו מבלי שתוכל להיחשב כגרושה ולפתוח דף חדש בחייה, הבעל למעשה מונע ממנה לבנות את חייה עם גבר אחר ע"י זה שהיא עומדת בסטאטוס של נשואה היא: " אסורה על בעלה ועל בועלה ". במצב בו יוודא לבית הדין הרבני על קשר אינטימי בין אישה נשואה לגבר אחר מחוץ לנישואין, אפילו אם האישה נמצאת בנתק כזה או אחר עם בעלה והם אינם חיים יחד תקופה ממושכת, אסור יהיה לה להינשא לגבר זה בבוא העת כדת משה וישראל.

על מנת למנוע מצבים אלו אשר גורמים לאישה עוגמת נפש רבה, ולמנוע מהבעל סרבן הגט לעשות שימוש בכלל "אסורה על בעלה ועל בועלה" למען תועלתו האישית בלבד, לבית הדין הרבני מוקנת סמכות מכוח הדין להפעיל על הבעל הסרבן לחץ כלכלי תוך קביעת שיעור מזונות חודשיים לאישה הידועים בשמם כמזונות מעוכבות.
מזונות אלו ניתנים לאישה על מנת שהלחץ הכלכלי יגרום לבעל להעניק לה גט בסופו של דבר וכדי לדאוג לה לכלכלתה.

לתביעת מזונות עליכם לפנות לעורכי דין מזונות העוסק בתחום דיני משפחה. לפנייה לעורכי דין מזונות מלאו פרטיכם בלשונית באתר למעלה ועו"ד מזונות יחזור אליכם בהקדם.
קידום אתרים
קידום אתרים בגוגל האמור באתר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי הניתן על ידי עו"ד כל הזכויות שמורות עורך דין אישי